ساعت ساز نابینا

نویسنده: ریچارد داوکینز

مترجم: محمود بهزاد

ناشر: انتشارات مازیار

نویسنده در این کتاب به این موضوع می‌پردازد که مسئله‌ی وجود که زمانی معما به نظر می‌رسید، اکنون دیگر معما نیست و دانشمندان جواب‌هایی را برای آن یافته‌اند. نویسنده در این کتاب به این موضوع می‌پردازد که مسئله‌ی وجود که زمانی معما به نظر می‌رسید، اکنون دیگر معما نیست و دانشمندان جواب‌هایی را برای آن یافته‌اند. این کتاب در یازده فصل تدوین شده است.

نابخردی های پیش بینی پذیر

نویسنده: دن آریلی

مترجم: رامین رامبد

ناشر: انتشارات مازیار

به‌طور خلاصه می‌توان گفت که این کتاب، به بیان ساده‌ی مفاهیم اقتصاد رفتاری پرداخته است. آریلی هدف خود را از نوشتن این کتاب اینطور عنوان می کند: “هدف من آن است که با پایان رساندن این کتاب، به شما کمک کنم تا درباره ی شیوه ای که خودتان و اطرافیانتان رفتار می کنید بازنگری اساسی نمایید. او در این کتاب با بیان مثال ها و آزمایش های ملموس ما را با مسائل جانبى که بر روى رفتار و تصمیم گیرى هاى ما اثر می گذارد آشنا می کند و چگونگى استفاده از همان مسائل جانبى براى جهت دادن به انتخابات دیگران را به ما مى آموزد.

استعاره هایی که باور داریم

نویسنده: جرج لیکاف و مارک جانسون

مترجم: راحله گندمکار

ناشر: انتشارات علمی

انسان شناسی شناختی

نویسنده: موریس بلوک

مترجم: ناصر فکوهی

ناشر: نشر نی

منشا آگاهی

نویسنده: جولین جینز

مترجم: سعید همایونی

ناشر: نشر نی

جولین جینز روان‌شناس آمریکایی با انتشار کتاب منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دو ساحتی، سروصدای زیادی در دنیای روان‌شناسی، انسان‌شناسی و فرقه‌های مذهبی ایجاد کرد. خیلی از منتقدان حرف‌های جینز در این کتاب را ناقص و ناپخته می‌دانستند و این در حالی بود که جینز همیشه در پاسخ به منتقدان، جوابی حاضر و آماده داشت. ذهن دوساحتی به این معنی است که پیش از آگاهی ذهنیتی متفاوت و مبتنی بر توهمات کلامی وجود داشته است. رد پای این نظریه در تمام طول زندگی بشر و خلق خدایان و ادیان مختلف دیده می‌شود. آگاهی بر زبان استوار است و توسط آن افریده می‌شود. آگاهی با زبان تفاوت دارد و باید کاملا از آن مجزا شود. حتی این نیرو ممکن است با احساسات هم اشتباه گرفته شود. مطالب این کتاب حول مفاهیم ذهن دوساحتی می چرخد (فیدیبو).

تغییر ذهن ها

نویسنده: هوارد گاردنر

مترجم: کمال خرازی

ناشر: نشر نی

ایده‌ی اصلی نگارش این کتاب با یک سوال از جانب نویسنده آغاز شد. «چگونه می‌توانیم مردم را ترغیب کنیم که ذهن خود را درباره‌ی چیزهای مهم تغییر دهند؟» دانشمندان از گذشته تاکنون به مطالعه‌ و پژوهش عملکرد مغز انسان پرداخته‌اند. وقتی ما ذهن خود را در ارتباط با یک موضوع تغییر می‌دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ ذهن انسان در 24 ساعت از  شبانه روز و در طول عمر بارها و بارها دچار تغییر می‌شود. اما این شکل از تغییر مورد نظر این کتاب نیست. نویسنده تغییر ذهن را در مورد مسائل اساسی مانند از بین بردن ریشه‌ی تعصبات، و قانع ساختن دیگران مورد بررسی قرار داده است.  کتاب «هنر و علم تغییر ذهن خود و دیگران» از دو جهت ویژگی‌های ذهن انسان را مورد بررسی قرار می‌دهد.  او ابتدا مبانی تغییر ذهن را در مقیاس جمعیتی بزرگ مانند نقش سیاست و رهبران کشورها بررسی می‌کند سپس به تحلیل نمونه‌های جمعیتی کوچکتر  نظیر مدیریت یک شرکت می‌پردازد. در انتهای کتاب نویسنده آینده‌ی تغییر ذهن را در سه حوزه بیان می‌کند: ترافزار یا مداخله راهبردی در مغز، خشک افزار یا رایانه‌ها و نیک افزار (فیدیبو)

مقدمه ایی بر روان شناسی شناختی کاربردی

نویسنده: مایکل آیزنک و دیوید گروم

مترجم: حسین زارع و مرتضی نظری

ناشر: نشر ارجمند

واژه نامه علوم شناختی (انگلیسی-فارسی)

نویسنده: کمال خرازی

ناشر: فرهنگ معاصر

این فرهنگ براساس فرهنگ‌های موجود و واژه‌نامه‌های انتهای کتاب‌های ترجمه‌شده‌ی مرتبط با علوم و فناوری‌های شناختی جمع‌آوری شده است. در بخشی از پیشگفتار آمده است: رشد روزافزون علوم و فناوری‌های شناختی در جهان موجب شده است که وازه‌ها و اصطلاحات جدیدی برای تبیین مفاهیم و شکل‌گیری گفتمان این حوزه‌ی جدید دانش و فناوری وضع گردد. این واقعیت در مورد همه‌ی زیرشاخه‌های علوم‌شناختی صادق است به‌نحوی که در علوم اعصاب‌شناختی، روان‌شناسی‌شناختی، زبان‌شناسی‌شناختی، مردم‌شناسی شناختی، هوش مصنوعی، فلسفه‌ی ذهن و آموزش و پرورش‌شناختی به عنوان زیرمجموعه‌های اصلی علوم و فناوری‌های‌شناختی چنین توسعه‌ی واژگانی را مشاهده می‌کنیم.

تفکر سریع و کند

نویسنده: دانیل کانمن

مترجم: فروغ تالوصمدی

ناشر: در دانش بهمن

آگاهی و مغز

نویسنده: استانیسلاس دهانه

مترجم: سعید صباغی پور

ناشر: نشر ارجمند

علوم اعصاب محاسباتی و مدل سازی شناختی

نویسنده: بریت اندرسون

مترجم: فاطمه بزاز منصف، پری سیما علیزاده

ناشر: انتشارات پیشرو فناوری قائد

درآمدی کوتاه به ذهن

نویسنده: جان سرل

مترجم: محمد یوسفی

ناشر: نشر نی

روان شناسی شناختی

روان شناسی شناختی استرنبرگ

نویسنده: رابرت استرنبرگ

مترجم: کمال خرازی، الهه حجازی

ناشر: نشر سمت

این کتاب در 13 فصل مفاهیم پایه روان شناسی شناختی را معرفی نموده است. فصولی با عناوین توجه، ادراک، حافظه، زبان، حل مسئله و غیره جزو مباحث مهم موجود در این کتاب هستند. روان شناسی شناختی استرنبرگ منبع مناسبی برای دانشجویان و افرادی است که به تازگی با روان شناسی شناختی آشنا شده اند.

علوم شناختی؛ مقدمه ایی بر مطالعه ذهن

فردنبرگ

نویسنده: جی فردنبرگ, گوردون سیلورمن

مترجم: محسن افتاده‌حال، مصطفی مهرورزی و …

ناشر: مرکز آینده پژوهی علوم و فناوری دفاعی

نویسنده در پیش گفتار کتاب بیان می کند که تقریبا نمی توان در یک کتاب اکتشافات علوم شناختی را توضیح داد و او نیز چنین قصدی ندارد. هدف کتاب این است که بتواند از تئوری های عمده هر یک از رشته های علوم شناختی فهمی ابتدایی ولی مناسب را فراهم آورد. کتاب بیشتر بر روی تئوری ها و مدل ها تمرکز دارد تا آزمایش های فراوان. این کتاب دارای 13 فصل می باشد.

ذهن؛ درآمدی بر علوم شناختی

تاگارد

نویسنده: پل تاگارد

مترجم: رامین گلشایی

ناشر: نشر سمت

درباره علم شناختی

درباره علم شناختی

نویسنده: جواد حاتمی

ناشر: شرکت چاپ و نشر بین الملل

درباره علم شناختی، کتابی درباره داستان شکل‌گیری انقلابی است که در تاریخ علم به انقلاب شناختی مشهور است و نتیجة آن پدید آمدن حوزه‌ای جدید از دانش است که با عنوان «علوم شناختی» شناخته می‌شود. در فصول مختلف کتاب نحوه شکل‌گیری انقلاب شناختی، شاخه‌های مختلف علوم شناختی و مهم‌ترین رویکردهای رایج در این حوزه مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این کتاب کم حجم مقدمه ایی کاملا مختصر و مفید در مورد علوم شناختی می باشد.

مبانی علوم اعصاب شناختی

نویسنده: برنارد بارس، نیکول گیج

مترجم: کمال خرازی

ناشر: نشر سمت

روان شناسی شناختی حافظه

نویسنده: مایکل دبلیو آیزنک، مایکل کین

مترجم: حسین زارع

ناشر: آییژ

مترجم این کتاب فصول مربوط به حافظه از کتاب روان شناسی شناختی آیزنک را ترجمه نموده است. موضوعات مختلفی در زمینه نظام های حافظه، فراموشی، حافظه روزمره و فرا حافظه  فصول مختلف این کتاب را شامل می شوند. از دیدگاه مولف رویکردهای به کار رفته در این کتاب پیرامون شناخت انسان از آنچه تاکنون معرفی شده است متفاوت می باشد. مثلا یک رویکرد به مطالعات آزمایشگاهی در مورد افراد سالم می پردازد و رویکرد دیگر بر تاثیر ضایعات مغز در شناخت تمرکز دارد. همچنین در علم شناخت محاسباتی به بسط الگوهای محاسباتی شناخت انسان پرداخته می شود.

نظریه های علم شناخت

نویسنده: خوسه لوئیس برمودس

مترجم: کمال خرازی

ناشر: مرکز نشر دانشگاهی

هدف نویسنده در این کتاب دست یافتن به نظریه ایی یکپارچه در باب کارکردهای شناختی انسان است. به این هدف که در معرفی علم شناخت، به جای معرفی شاخه های مجزای آن ها، مجموعه آن ها را همچون یک علم واحد به نام علم شناخت معرفی کند. البته خود نویسنده این کار را یک چالش می داند و نام این چالش را چالش تلفیق نامیده است. این کتاب دارای 5 بخش و 15 فصل می باشد.

مقدمه ایی فلسفی بر علوم شناختی

نویسنده: رم هره

مترجم: مجید داودی بنی

ناشر:آسیم، فرهنگ نشر نو

این کتاب نخستین متن اساسی در ارائهٔ یک بررسی جامع از علوم شناختی در معنای کامل آن است. رویکرد ویژۀ هره به علوم شناختی، رویکردی ترکیبی است: میان دو قطب اصلی موجود در علوم شناختی، یعنی رویکرد گفتمانی محض از یک سو و رویکرد عصب‌زیست‌شناختی محض از سوی دیگر، رویکردی میانه وجود دارد که در آن سه دستور زبان شخص‌بنیاد، اندامواره‌بنیاد و ملکول‌‌بنیاد با یکدیگر همساز می‌شوند. برای رسیدن به چنین تعادلی، هره در فصول مختلف کتاب نخست می‌کوشد هستی‌شناسی واقع‌گرایانه و قابل‌دفاعی برای روان‌شناسی و علوم شناختی فراهم آورد. آنگاه از خلال معرفی ابزارهایی مفهومی، مانند مدل، دستور زبان، معنا، جهت‌مندی، هنجارمندی و موضع‌مندی، نوعی مطالعۀ غیرتقلیل‌گرایانه و غیرشیء‌انگارانه از قلمرو انسان و جهان اجتماعی او پیشنهاد می‌کند. دست آخر، نشان می‌دهد که این برنامۀ پیشنهادی چگونه می‌تواند با نمونه‌ها و مسائل انضمامی و ملموس روبه‌رو شود و در کجا از رویکردهای رایج فاصله می‌گیرد.